Pierwsza w historii debata w Westminster Hall o wkładzie Polaków w społeczeństwo i gospodarkę Wielkiej Brytanii

Poseł Daniel Kawczyński zorganizował pierwszą w historii debatę w Westminster Hall mającą na celu aktywne promowanie pozytywnego wizerunku Polaków mieszkających na terenie Wielkiej Brytanii. W odpowiedzi na zaproszenie Daniela Kawczyńskiego w prestiżowej debacie uczestniczyło 21 członków brytyjskiego parlamentu, czołowe postaci polskich stowarzyszeń polonijnych oraz Ambasador Rzeczpospolitej Polski w Londynie Pan Witold Sobków.

Przypomnienie wkładu Polaków w obronę Wielkiej Brytanii

Jak podkreślał Daniel Kawczyński podczas swojego wystąpienia otwierającego debatę, to „polski Dywizjon 303 w czasie bitwy o Anglię miał najwięcej zestrzeleń spośród wszystkich dywizjonów walczących w tym czasie”. Przypomniał również, że złamanie kodu Enigma „wcale nie zostało dokonane w Bletchley Park, ale w Polsce. Francuzi próbowali, Anglicy próbowali, ale na koniec to właśnie dzięki Polakom ten kod został złamany i tyle ludzkich żyć zostało ocalonych”. Dodał również, że Brytyjczycy kontynuowali później owocną współpracę z polskimi naukowcami.

Polacy, Brexit i gospodarka brytyjska

Poseł Andrew Slaughter wyrażał zaniepokojenie wpływem wyniku referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej na brytyjską gospodarke. Stuart wyrażał obawy, że „przez niepewność co do przyszłej sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii, wielu z nich pracujących w służbie zdrowia wyjedzie do innych krajów europejskich”, co odbiłoby się negatywnie na ekonomie. Posłowie zgodzili się co do faktu, że przyszły status imigrantow w Wielkiej Brytanii będzie jednym z punktów centralnych w negocjacjach z Unią Europejską.

Jednoznaczne potępienie ksenofobicznych ataków na Polaków

Uczestnicy debaty zgodnie potępili ostatnie ksenofobiczne ataki skierowane na Polaków. W szczególności posłowie skrytykowali ostatni atak wandali na Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Londynie. Poseł Bob Stewart na koniec swojego wystąpienia podkreślił, że „Polska to fantastyczny kraj. Jesteśmy szczęściarzami, że jest naszym sojusznikiem. Polacy to bardzo przyzwoici ludzie”. Poseł Steve Pound natomiast dodał „witamy Was Polacy i bardzo cieszymy się ze z nami jesteście”

Uczestnicy debaty: Steve Pound, Andrew Selous, Jonathan Djanogly, Chris Stephens, Neil Gra, Jjim Cunningham, Alex Chalk, John Howell, Andrew Slaughter, Royston Smith, Michael Weir, Phil Boswell, Alasdair Mcdonell, Geraint Davies, Mark Tami, Bob Stewart, Gavin Robinson, Rupa Huq, Carolyn Harris, Marcus Jones.

Nagranie z debaty można znaleźć na stronie internetowej:

http://parliamentlive.tv/event/index/6af577a4-ef9c-44e9-a5d8-e886d515408e

Pełny tekst (minutes): https://hansard.parliament.uk/commons/2016-07-19/debates/16071940000001/ContributionOfPolesToUKSociety