Polish Express: Kawczyński wzywa Niemców do wypłaty reparacji wojennych Wielkiej Brytanii i Polsce

“Polski” poseł w brytyjskim parlamencie chce, aby Niemcy zapłaciły Wielkiej Brytanii wojenne reparacje za szkody wyrządzone podczas II Wojny Światowej. Ich kwota ma sięgnąć nawet 360 miliardów funtów. Daniel Kawczyński nawołuje również rząd w Westminsterze, aby wspierał działania Polski starającej się o odszkodowania od niemieckiego rządu.

Urodzony w Warszawie poseł Partii Konserwatywnej od lat prowadzi kampanię na rzecz uczciwego rozliczenia Niemiec za szkody, które kraj ten wyrządził podczas II Wojny Światowej. Rzecz jasna wojenna pożoga najbardziej dotknęła Polskę – według różnych szacunków straty naszego kraju sięgają nawet 850 miliardów dolarów.

Jak donosi “Daily Express” Kawczyński zwraca uwagę, że Wielka Brytania również ucierpiała z tego samego powodu. Tuż po zakończeniu wojny straty UK w wyniku działań militarnych szacowano na 120 miliardów funtów, co uwzględniając inflację równa się dziś kwocie około 360 miliardów.

“W jaki sposób Niemcy zrekompensowały Wielkiej Brytanii zniszczenia, których dokonał ten kraj w czasie II Wojny Światowej?” – pyta cytowany przez “Express” polski poseł zasiadający w brytyjskim parlamencie nieprzerwanie od 2005 roku. “Nasz kraj nie otrzymał ani jednego pensa za potworne szkody wyrządzone przez Niemcy, a teraz Niemcy chcą abyśmy po Brexicie wypełniali nasze zobowiązania finansowe wobec Unii Europejskiej” – komentował ostro zaznaczając, że UK w relacjach z krajem Angeli Merkel zawsze znajduje się “na kolanach”

46-letni Kawczyński zwraca uwagę, że problem ten jest aktualny właśnie teraz, gdy w Brukseli waży się przyszłość Wielkiej Brytanii, a ledwie cztery lata temu Wyspie udało się spłacić zobowiązania wobec USA w ramach Planu Marshalla. Członek Partii Konserwatywnej w swoim płomiennym wystąpieniu wspomniał rzecz jasna o niemieckich reparacjach względem Polski.

“Uważam, że mamy obowiązek  pomagać Polsce w staraniach o reparacje od Niemiec. Wraz z końcem wojny Warszawa została całkowicie zniszczenia, a straty wśród ludności wyniosły sześć milionów. Niemal każdy Polak stracił kogoś bliskiego w wyniku nazistowskiej agresji” – mówił Kawczyński, którego krewni zostali zamordowani przez Niemeców za pomaganie żydowskiej rodzinie. “Pieniądze przekazane w ramach Planu Marshalla pomogły wielu krajom, ale nie Polsce, ponieważ wszystkie środki zostały przejęte przez Stalina.”

Za słowami Daniela Kawczyńskiego idą konkretne działania – polityk reprezentujący regiony Shrewsbury i Atcham w West Midlands chce zaaranżować parlamentarną debatę na ten temat w najbliższym czasie.

Źródło: Polish Express