Daniel Kawczyński wzywa do sprzeciwu wobec sankcji UE na Polskę

20 grudnia 2017, dzień przed bilateralnym spotkaniem rządów Zjednoczonego Królestwa i Rzeczpospolitej Polski, brytyjski poseł polskiego pochodzenia, Daniel Kawczyński, napisał list do Premier Theresy May. Poseł odniósł się do doniesień medialnych, według których Guy Verhofstadt, lider frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim, domagał się od Premier Wielkiej Brytanii wywarcia presji na Polskę.

Poseł Kawczyński zaznaczył, że działania przewodniczącego Verhofstadta mają zamiar jedynie wbić klin pomiędzy dobre polsko-brytyjskie relacje i poróżnić zaprzyjaźnione państwa.

Poseł zawarł informację, że Polacy wielokrotnie udowadniali swoje pozytywne podejście do współpracy z Wielką Brytanią m.in. podczas prac Komisji Europejskiej. Kawczyński radzi, żeby przeciwstawić się podstępnym namowom Verhofstadta do ukarania Polski. Poseł Partii Konserwatywnej zaznaczył, że tak ostra krytyka demokratycznie wybranych polskich rządów ze strony UE jest nie do zaakceptowania i liczy, że Premier May wstawi się za Polską.

Tego samego wieczoru, podczas cotygodniowego spotkania parlamentarnej grupy “1922 Committee”, która zrzesza ponad 300 posłów Partii Konserwatywnej bez stanowisk w rządzie, poseł Kawczyński powtórnie poprosił Premier May o wstawienie się za Polską i wyrażenie sprzeciwu wobec nacisków Brukseli. Kawczyński po swojej przemowie w obronie Polski otrzymał stojące owacje od kilkuset członków Partii Konserwatywnej.