Debata o brytyjsko-polskich relacjach w Parlamencie Brytyjskim

We wtorek 18 lipca 2017 w Parlamencie Brytyjskim (Westminster Hall) odbyła się debata na temat polsko-brytyjskich relacji, którą poprowadził poseł Daniel Kawczyński, przewodniczący Polsko-Brytyjskiej Grupy Parlamentarnej. W debacie zabrali również głos posłowie: Jim Shannon, Gavin Robinson, Glyn Davies, Khalid Mahmood, John Howell, Stephen Pound, Gregory Campbell, John Lamont oraz minister Sir Alan Duncan.

Kawczyński podkreślił, że Wielka Brytania wychodząc z Unii Europejskiej jednocześnie zamierza zacieśniać bilateralne stosunki ze swoimi sojusznikami, wśród których jednym z najważniejszych jest Polska. Debata miała podwójnie symboliczny charakter, ponieważ odbyła się w czasie wizyty Księcia Williama i Księżnej Kate w Gdańsku. – Wielka Brytania nigdy nie będzie tolerować agresji na Polskę. Powinno się wytyczyć linię demarkacyjną dla jakichkolwiek militarnych zakusów ze Wschodu. Z tego powodu podwójnie istotne jest stworzenie stałych baz NATO na linii Wisły, a nie tylko w Szczecinie. Odnoszę wrażenie, że Niemcy nie chcą pozwolić na ustanowienie kolejnej takiej bazy w Polsce, stąd rolą Wielkiej Brytanii jest apelowanie w tej sprawie – mówił Kawczyński. Wspomniał również o stałej obecności brytyjskich żołnierzy w Suwałkach. Poseł wyraził także swój silny sprzeciw wobec zapowiadanych sankcji wobec Polski ze strony Unii Europejskiej z powodu nieprzyjęcia uchodźców, jak również krytykę budowy Nord Stream 2, która jest wyrazem braku solidarności energetycznej wobec Polski ze strony Niemiec i niektórych innych państw członkowskich UE.

Przewodniczący Polsko-Brytyjskiej Grupy Parlamentarnej przypomniał członkom brytyjskiego parlamentu, że w zeszłym tygodniu minęła 77. rocznica bitwy o Anglię. – Wziąłem udział w obchodach bitwy w klubie RAF, gdzie seniorzy armii brytyjskiej wyraźnie podkreślali, że gdyby nie udział Polaków w tej wielkiej powietrznej bitwie, Wielka Brytania prawdopodobnie by przegrała. Polsko-brytyjskie partnerstwo broni ma zatem długą tradycję, która nabiera nowego wymiaru w umacnianiu sojuszu NATO – mówił parlamentarzysta polskiego pochodzenia. Poseł pochwalił również polską minister Annę Marię Anders za promowanie pozytywnego wizerunku Polski na świecie. W podobnym duchu wypowiedział się poseł John Lamont: – Podczas mojego dotychczasowego stosunkowo krótkiego pobytu w Parlamencie słyszałem posłów w głównej Izbie mówiących o tym, jak Wielka Brytania stanęła sama przeciwko nazistowskiemu zagrożeniu – mówił parlamentarzysta. – Faktem jest, że gdyby Brytania stała samotnie, dawno by upadła. Zjednoczone Królestwo nie opierałoby się siłom hitlerowców bez wsparcia żołnierzy z Polski i wielu innych krajów – podsumował poseł ze Szkocji.

Odnosząc się do wspólnej historii poseł Peter Grant wspomniał o polskim bohaterstwie w czasie wojny, zaś Jałtę nazwał jedną z najczarniejszych kart historii, którą „trudno wybaczyć i zapomnieć”. Podkreślił również, że jest to czas, aby otwarcie mówić o Katyniu i morderstwie 22 tys. polskich oficerów z rąk Sowietów. Podkreślił bohaterską rolę Polaków w ratowaniu Żydów podczas Holokaustu i że 6 tys. naszych rodaków zostało wyróżnionych tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Przypomniał o tym, że 19 tys. polskich pilotów służyło w RAF, o tym, że polscy matematycy przyczynili się do złamania kodu Enigmy oraz że to Polacy przyczynili się do ostatecznego zatopienia niemieckiego pancernika Bismarck. Poseł Gavin Robinson przypomniał również, że 38 irlandzka brygada walczyła ramię w ramię z polskimi żołnierzami pod Monte Casino. Dodał, że w Irlandii Północnej polscy imigranci świetnie integrowali się z lokalną społecznością. – Ważne, aby podkreślić, że więzy utworzone w czasie drugiej wojny światowej przetrwały do dzisiaj. Zostały wzmocnione przez dobrą reputację miejscowych Polaków, jako ludzi pracowitych i przyzwoitych. Wielu polskich żołnierzy poślubiło miejscowe dziewczyny, a polskie nazwy wciąż się słyszy na półwyspie Ards, skąd pochodzę – podsumował Robinson.

Poseł Glyn Davies podkreślił, że u niego w okręgu wyborczym w Montgomeryshire Polacy cieszą się dużą estymą i szacunkiem. – Pracują ogromnie ciężko i są oddani swoim rodzinom – mówił Davies. Potwierdził tym samym słowa Kawczyńskiego, że Polacy są idealnymi imigrantami, a ich obecność przyczynia się do rozwoju Wielkiej Brytanii. Temat debaty został bardzo pozytywnie przyjęty przez angielskich parlamentarzystów, z których wielu posiada duże polskie mniejszości w swoich okręgach wyborczych. Poseł Robinson dodał, że był to rzadki przykład pozytywnej i konstruktywnej dyskusji w parlamencie brytyjskim. Debata również była transmitowana w brytyjskich mediach.

Debata dostępna do obejrzenia pod linkiem: http://www.parliamentlive.tv/Event/Index/ff454aaa-686d-4c9e-8481-9abcf9b86faf (in English)

Transkrypt debaty do przeczytania pod linkiem: http://hansard.parliament.uk/Commons/2017-07-18/debates/AA08DAFE-E3CF-4AD2-B714-19EF56FEBFB5/Anglo-PolishRelations (in English)

Źródło: All-Party Parliamentary Group on Poland (Infor. prasowa)