Kawczyński: Nie mówi się już o Polakach na Wyspach jako o polskim hydrauliku

Gośćmi Macieja Wolnego w programie “W punkt” byli: Tomasz Rzymkowski, poseł ugrupowania Kukiz’15 oraz Daniel Kawczyński, brytyjski poseł polskiego pochodzenia. Rozmowa dotyczyła m.in. wizerunku Polaka za granicą, a także przypadków ksenofobicznych ataków na Polaków.

– Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w wielkiej Brytanii mieszka prawie milion Polaków – mówił Daniel Kawczyński. – Ogromna wiekszość Polaków żyje z w zgodzie i przyjaźni ze swoimi sąsiadami. Do tego premier Theresa May podkreślila, że żadne zachowania ksenofobniczne nie będą w Wielkiej Brytanii tolerowane – zaznaczył poseł.

– Polacy mają świetną renomę, są postrzegani jako pracowici i uczciwi przez Brytyjczyków i tak uważa zdecydowana większość społeczeństwa Brytyjskiego – dodał Kawczyński.

“Brexit nie miał nic wspólnego ze społecznością polską”

– Deklaracja narodu brytyjskiego o wystąpieniu z Unii europejskiej, nie miała nic wspólengo ze społecznością polską – mówił poseł Kukiz’15.

– Tego typu zjawiska (ksenofobiczne red.) miały miejsce w związku ze społecznością polską na Wyspach, ale też w związku z innymi społecznościami, które Wyspy zamieszkują – mówił poseł. – W tej chwili dochodzi do tego, że to media eskalują tego typu zjawiska – dodał Rzymkowski.

“W tej chwili nie mówi się już o Polakach na Wyspach jako o polskim hydrauliku”

– W tej chwili nie mówi się już o Polakach na Wyspach jako o polskim hydrauliku – mówił Daniel Kawczyński. – Polacy, którzy przyjeżdzają na Wyspy są naprawdę dobrze wyedukowani. Do Wlk. Brytanii przyjeżdzają bardzo dobrze wykjształceni specjaliści. Polacy postrzegani są jako ludzie bardzo dobrze wykształceni i przydatni dla brytyjskiej gospodarki – stwierdził poseł.

– Wszystkie kwestie związane z różnicami kulturowymi i te dzisiejsze różnice m. społecznością polską, a innymi nacjami, wymaga pewnych działań dyplomatycznych – stwierdził Rzymkowski. – Takie działania są podejmowane w niektórych rejonach bardzo dobrze, w niektórych słabiej – podkreślił poseł Kukiz’15.

– Kwestie związane ze słabością państwa polskiego dostrzegam w tej kadencji Sejmu na przykładzie dzieci, odbieranych w róznych krajach europejskich – stwierdził poseł.  – Tego typu działania zagranicznych służb są przykładem łamania praw człowieka – zaznaczył Rzymkowski.
Artykuł ukazał się 27 października 2016 na portalu Telewizja Republika.