Kim jest Daniel Kawczyński?

Poseł Daniel Kawczyński urodził się 24 stycznia 1972 w Warszawie. Jako 6-letni chłopiec wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie jego matka związała się z Anglikiem. Pomimo, że w jego domu nie mówiło się po polsku, a Daniel uczęszczał do angielskich szkół, nigdy nie zapomniał polskiego języka, ani nie wyzbył się swoich korzeni.

Daniel Kawczyński dołączył do Partii Konserwatywnej podczas swoich studiów na Uniwersytecie Stirling w Szkocji. Gdy po raz pierwszy kandydował z ramienia Partii Konserwatywnej, poproszono go o zmianę swojego nazwiska. Kawczyński odpowiedział wtedy: “Jeśli pokolenie moich dziadków broniło przestworzy tego kraju podczas Bitwy o Anglię posiadając polskie nazwiska, ja również nie zamierzam zmienić swojego”.

Poseł Kawczyński został posłem w 2005 w Shrewsbury & Atcham, a obecnie odbywa swoją trzecią kadencję z każdym rokiem zwiększając poparcie w swoim regionie (w 2005 r. zdobywając 37.7%, w 2010 r. 43.9%, a w 2015 r. 45.5%).

Pomimo, że w agrykulturalnym regionie pana Kawczyńskiego żyje bardzo niewielki procent Polaków, to o jego aktywności w relacjach z Polską można było usłyszeć już wiele lat temu. W 2008, podczas nagonki BBC na polskich imigrantów, poseł Kawczyński bardzo stanowczo krytykował tę stację za jej antypolskie nastawienie, zarzucając jej chęć robienia z Polaków “kozłów ofiarnych”.

Wraz z umacnianiem swojej pozycji jako brytyjski parlamentarzysta i lokalny patriota Shrewsbury, pan Kawczyński znalazł więcej czasu i możliwości oddaniu się także działalności dla swojej starej ojczyzny – Polski. Brał on udział w licznych spotkaniach z polonijnymi środowiskami, a w 2015 zdecydował się przejąć przywództwo nad All-Party Parliamentary Group on Poland (APPGP), międzypartyjną grupą ds. Polski, która przygotowuje raporty o relacjach z Polonią i Polską dla całego Parlamentu. W przeciągu niecałego roku liczba członków APPGP powiększyła się z 8 do 55, stając się jedną z największych grup przyjaźni między państwami zrzeszającą licznych byłych ministrów, członków wszystkich partii politycznych, a także znanych przedstawicieli Izby Lordów. Jako przewodniczący APPGP poseł Kawczyński współorganizował kluczowe debaty w House of Commons o sytuacji i przyszłości Polaków w Wielkiej Brytanii, przed wyborami do Parlamentu oraz Parlamentu Europejskiego.

Działalność posła Kawczyńskiego została dostrzeżona przez rząd Jej Królewskiej Mości, a ówczesny premier Zjednoczonego Królestwa, David Cameron, poprosił Kawczyńskiego o doradztwo w sprawach związanych z Europą Centralną i Środkową oraz Polakami na Wyspach. Częste wizyty posła Kawczyńskiego w No 10 Downing Street miały swój wpływ na umocnienie relacji rządu z Polakami. Warto zauważyć, że od czasu pracy posła Kawczyńskiego jako doradcy, rząd Partii Konserwatywnej nie miał ani jednej nieprzychylnej wypowiedzi wobec Polaków, co nie było aż tak oczywiste przed 2014. Poseł o polskim pochodzeniu wspomógł także organizację wieczoru w prestiżowym Lancaster House oddającego hołd polskim żołnierzom, w którym brali udział Prezydent RP Andrzej Duda, brytyjski Minister Obrony Narodowej Michael Fallon, a także prawie 30 polskich kombatantów i lotników mieszkających w UK.

Poseł Kawczyński był współzałożycielem Conservative Friends of Poland (w 2009,), której pozycję obecnie przejęło Polish Conservatives (CP). Kawczyński jest obecnie prezesem honorowym PC. Wraz z polskimi skrzydłami Partii Konserwatywnej brał udział w licznych spotkaniach z m.in. Margaret Thatcher, Ian Duncan Smithem, a także Davidem Cameronem.

Aktywność posła w relacjach brytyjsko-polskich na tak dużą skalę jest czymś niespotykanym w historii brytyjskiego parlamentu, dlatego poseł cieszy się dużym poparciem wśród Polaków o różnych poglądach, mieszkających na emigracji, jak i w Polsce. Daniel Kawczyński w ub. roku otrzymał nagrodę “Wybitnego Polaka 2016” w kategorii działalności politycznej i społecznej, wyznaczonej przez kapitułę Tylko Polska, Pangea oraz Premier Business Club pod patronatem Ambasady Rzeczypospolitej w Londynie.